Štampa Verzija za štampu

Presuda zbog izostanka zasniva se na pretpostavci o neosporivosti činjeničnog stanja, pa se zato ona ne može pobijati predlogom za ponavljanje postupka zbog novih činjenica i novih dokaza

Osnov: Zakon o parničnom postupku
Sud: Vrhovni sud Srbije*   Datum: 09.06.1999 Broj: Rev.2873/97
Abstrakt:

Predlog za ponavljanje postupka je vanredni pravni lek kojim se pobija pravosnažna sudska odluka (pa samim tim i presuda zbog izostanka) zbog postojanja težih povreda odredaba parničnog postupka ili zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja (čl. 421. st. 1. tač. 9. ZPP) koje svojim postojanjem i sadržajem u vreme donošenja presude čine donetu presudu nezakonitom.
Činjenice i dokazi moraju postojati u vreme presuđenja ali one strankama (i sudu) nisu bile poznate i dostupne zbog čega nisu upotrebljene.
Presuda zbog izostanka je vrsta sudske odluke kojom sud usvaja tužbeni zahtev bez raspravljanja ukoliko su ispunjeni uslovi za njeno donošenje u smislu odredaba čl. 332. ZPP.
Kod nje postoji zakonska pretpostavka da tuženi ne osporava tužbeni zahtev i da prećutno priznaje činjenice navedene u tužbi.
Zato se presuda zbog izostanka u smislu odredaba čl. 353. st. 2. ZPP, ne može pobijati žalbom zbog pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja.
Pošto se presuda zbog izostanka zasniva na zakonskoj pretpostavci o neosporivosti činjeničnog stanja i kako se žalba kao redovan pravni lek ne može izjaviti zbog pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, to se predlogom za ponavljanje postupka kao vanrednim pravnim sredstvom takođe ne može pobijati presuda zbog izostanka novih činjenica i novih dokaza iz člana 421. stav 1. tačka 9. ZPP (ograničenja nema kada se navedena presuda pobija zbog bitnih povreda odredaba parničnog postupka).

Deskriptori: ZPP332 Presuda zbog izostanka ZPP353 Razlozi zbog kojih se presuda može pobijati