Štampa Верзија за штампу

Услови и моменат када се агенција за приватизацију републике Србије .по новом закону о стечају, именује за стечајног управника у предузећу са већинским друштвеним, односно државним капиталом

Суд: Србија: Виши привредни суд   Датум: 10.12.2004 Број: ПсГ./04
Абстракт:

Моменат према којем се утврђује структура капитала стечајног дужника према којој би агенција за приватизацију требало да буде именована за стечајног управника у предузећу са већинским друштвеним, односно државним капиталом, је дан доношења решења о покретању стечајног поступка, а ако је стечајно веће одредило мере обезбеђења према стечајном дужнику, дан доношења решења о покретању претходног стечајног поступка, а на основу актуелног стања у регистру привредних субјеката.
Именовање стечајног управника по новом Закону о стечајном поступку ("Службени гласник РС", бр. 84/2004) могуће је након почетка примене овог закона (2.02.2005. године) у новопримљеним предметима, а у започетим предметима по одредбама Закона о принудном поравнању, стечају и ликвидацији ("Службени лист СФРЈ", бр. 84/89 и "Службени лист СРЈ", бр. 37/93 и 28/96) само ако у моменту почетка примене није именован стечајни управник.
Према члану 13. Закона о стечајном поступку ("Службени гласник РС", бр. 84/2004 ) стечајни управник се именује решењем о покретању стечајног поступка. Стечајни управник може бити именован решењем о покретању претходног стечајног поступка, ако је стечајно веће одредило мере обезбеђења стечајном дужнику.
Према члану 14. став 9. овог закона прописано је да у поступку спровођења стечаја над правним лицем које је у већинској државној односно друштвеној својини, за стечајног управника стечајно веће ће именовати специјализовану институцију основану посебним прописом, која мора имати запослена лица која имају лиценцу. Та специјализована институција је Агенција за приватизацију Републике Србије.
Полазећи од ових правних норми Виши трговински суд је заузео напред наведено правно схватање, да за моменат именовања Агенције за приватизацију Републике Србије за стечајног управника треба узети дан доношења решења о покретању стечајног поступка, односно решења о покретању претходног поступка, ако је стечајно веће донело мере обезбеђења према стечајном дужнику у већинској односно друштвеној својини. Структура капитала овог правног лица се одређује према актуелном и важећем упису стања структуре и висине капитала у одговарајућем регистру привредних субјеката. Ако у датом моменту стечајни дужник поседује мањински друштвени односно државни капитал, стечајно веће ће именовати за стечајног управника лице које је добило лиценцу за обављање послова стечајног управника, које има статус приватног предузетника и које има три године радног искуства, ако овим законом није друкчије прописано (члан 14. став 1. споменутог закона). Ако у том моменту стечајни дужник поседује већински државни или друштвени капитал, стечајно веће ће именовати агенцију за приватизацију за стечајног управника (члан 14. став 9. истог закона).
Иначе, именовање стечајног управника по новом закону о стечајном поступку могуће је само по наступању дана његове примене, и то у новопримљеним предметима и у предметима који су започети у прелазном периоду по одредбама закона о принудном поравнању, стечају и ликвидацији, али у којима још није именован стечајни управник.
Правни став заузет на седници Одељења за привредне спорове