Štampa Верзија за штампу

Кривица оптуженог не може се утврдити само на основу исказа овлашћеног радника орган унутрашњих послова, саслушаног као сведока у доказном поступку, о томе шта му је окривљени рекао у предкривичном поступку

Суд: Пети општински суд у Београду   Датум: 24.04.1991 Број: Пс.22/88
Абстракт:

У случају када је против пресуде или решења којим се обуставља поступак поднета жалба лица из члана 96. став 2. ЗКП могу захтевати одмеравање трошкова поступка у року од 3 месеца од дана достављања правноснажне пресуде односно решења.
Ако против одлука из претходног става није поднета жалба, суд није дужан наведеним лицима поновно достављати одлуке са клаузулом о правноснажности.
У таквом случају рок за подношење захтева за одмеравање трошкова поступка тече од дана правноснажности тих одлука.
У сваком решењу о обустави поступка и у свакој пресуди мора суд одлучити и о трошковима кривичног поступка, пре свега, ко ће их сносити и колико они износе.
Пошто приликом обуставе поступка, односно завршетка главног претреса не морају бити познати сви трошкови кривичног поступка, већ је у члану 96. став 2. ЗКП/1977 било предвиђено да се о висини трошкова одлучује посебним решењем кад се прибаве сви одговарајући подаци.
Али у одредби члана 96. ЗКП/1977 није био прописан рок у коме могу лица из тог члана захтевати одмеравање трошкова.
Судска пракса је сматрала да се такви захтеви могу подносити у оквиру рока застаревања према Закону о облигационим односима.
Тако се догађало да су поједина лица подносила такве захтеве давно после што је постала судска одлука правноснажна и спис архивиран.
То је судовима проузроковало много непотребног посла.
Недореченост закона коригује новелирани члан 96. став 2. ЗКП који одређује да морају лица, која имају право да поставе такав захтев, захтев са подацима о висини трошкова поднети најдоцније у року од 3 месеца од дана достављања правноснажне пресуде или решења.