Štampa Верзија за штампу

Дозвола стражара окривљеном да узме ствари које су чувару поверене на чување, не искључује противправност присвајања

Основ: Кривични закон Републике Србије
Суд: Пети општински суд у Београду   Датум: 31.12.1981 Број: Кзп.6/79
Абстракт:

ПРОТИВПРАВНО ЗАУЗИМАЊЕ ЗЕМЉИШТА У ДРУШТВЕНОЈ СВОЈИНИ је тренутно кривично дело, те застарелост тече од дана заузимања
Чувар на фарми оштећеног пољопривредног комбината је био дужан да поступа у складу са описом послова и радних задатака свога радног места, дакле, да чува имовину у друштвеној својини оштећеног комбината.
Према томе фактичка власт чувара у конкретном случају сводила се само на чување имовине на фарми свиња и то за рачун оштећеног комбината у складу са описом својих послова и радних задатака.
Имајући у виду одредбу члана 71. Закона о основним својинско-правним односима према којој нема државину оно лице које по основу радног или сличног односа врши фактичку власт на ствари за друго лице и дужно је да поступа по упутствима овог другог лица, то у конкретном случају чувар није био држалац свиња, које су биле предмет кривичног дела крађе.
Из овог даље следи да је непосредни држалац ствари на фарми оштећени пољопривредни комбинат и да је чувар у складу са својим радним обавезама, имао једино овлашћење да чува ту имовину, а не и да са њоме располаже.
Врховни суд Војводине, Кзп.59/88 од 19.05.1988
Из образложења Застарелост извршења кривичног дела противправно заузимање земљишта у друштвеној својини из члана 111. ст. 1. КЗК почиње тећи од дана заузимања тог земљишта, без обзира на време у којем је учинилац дела држао земљиште у поседу.
ВРХОВНИ СУД КОСОВА, КЗП.6/79 ОД 14.3.1980 НАША ЗАКОНИТОСТ ЗАГРЕБ, ПРЕГЛЕД СУДСКЕ ПРАКСЕ, 4001/36

Дескриптори: КЗС165 Крађа КЗС142 Противправно заузимање земљишта са посебном наменом ПРОТИВПРАВНОСТ