Štampa Верзија за штампу

Ванпарнични поступак треба уреди јединственим законом за обе републике доношењем савезног Закона о ванпарничном поступку

Суд: Савезни суд   Датум: 30.10.1999 Број: ПсГ.1/98
Абстракт:

Грађанско-судски поступак, односно грађанско процесно право, сачињавају поред парничног поступка, извршни поступак и ванпарнични поступак.
Закон о изменама и допунама Закона о парничном поступку и извршни поступак су савезни прописи који се доносе у складу са одредбом члана 77. став 1. Устава СРЈ. Међутим, када се ради о ванпарничном поступку као делу грађанског судског поступка мора се рећи да је ванпарнични поступак регулисала посебно Република Србија својим законом о ванпарничном поступку који је ступио снагу 12. маја 1982. године а примењује се од 01. јануара 1983. године.
Исто тако и Република Црна Гора је донела свој Закон о ванпарничном поступку, објављен у "Службеном листу СР ЦГ" бр. 34/86 и 5/87. Ванпарнични поступак за разлику од парничног поступка не представља јединствену целину.
То је у ствари збир посебних поступака за поједине врсте грађанско-правних односа са правилима поступања која одговарају природи и специфичностима тих односа, али које истовремено повезују и одређена заједничка правила поступања.
Стога су у првом делу Закона Републике Србије (члан 1-30.) и Закона Републике Црне Горе (члан 1-33.), уређена општа правила поступања заједничка за највећи број ванпарничних ствари чија примена се отклања само кад је начин поступања у одређеним врстама ванпарничних ствари законом другачије уређен.
Саставни део општих, односно заједничких правила поступања чине и опште одредбе Закона о парничном поступку о субјектима, предмету и начину расправљања, процесним радњама и другим садржајима поступака који се, по природи ствари, појављују у ванпарничном поступку, с тим што се те одредбе тумаче у складу са специфичностима ванпарничног поступка (члан 30. став 2. Закона Републике Србије), односно (члан 33. став 2. Закона Републике Црне Горе). Одредбом да се "у ванпарничном поступку сходно примењују одредбе Закона о парничном поступку, ако овим или другим законом није друкчије одређено", отклоњено је понављање истих правила поступања у већем броју закона.
Имајући у виду да су Закон о парничном поступку и Закон о извршном поступку савезни прописи, да се примењују јединствено на територији СРЈ то не постоји оправдање да ванпарнични поступак посебно регулише Република Србија, а посебно Република Црна Гора, па је због тога на Саветовању предложено да се ванпарнични поступак уреди као јединствени закон за обе републике, односно да се донесе савезни закон о ванпарничном поступку.
Саветовање грађанско-привредних и грађанских одељења Савезни суд, Врховни војног суд, Врховни суд, Србије, Врховни суд, Црне Горе, и