Štampa Верзија за штампу

Тужени, као новинска кућа, има обавезу да објави исправку информације, иако је у својим новинама, независно од тужбе, већ објавио члана и о том случају, тј.о истом лицу, у којем тексту допуњава, објашњава и на одређени начин исправља садржину информација из објављеног текста у делу навода који се односи на тужиоца.

Суд: Врховни суд Србије*   Датум: 18.05.2004 Број: Гж.45/04
Абстракт:

У поступку је утврђено да је у новинама које издаје тужени објављена информација која је неистинита и која повређује право тужиоца на објективно информисање у току кривичног поступка који се против њега води, а тужени је сматрао да нема обавезу за објављивањем исправке информације, јер је у другом тексту у истом дневном листу, навео за које је дело тужилац заправо оглашен кривим и колика му је казна затвора изречена, те да се у том смислу по његовом мишљењу овако објављен текст заправо сматра исправком раније објављеног текста у делу навода који се односи на тужиоца.
Међутим, према мишљењу првостепеног и другостепеног суда овакав текст се не може сматрати исправком неистините објављене информације у смислу члана 56. став 1. Закона о информисању, јер је том одредбом прописано да се одговор, односно исправка објављују у истом делу гласила, у истом издању, у истој рубрици, на истој страници и са истом опремом као што је објављена претходна информација на коју се исправка даје а уз ознаку "исправка" ако је у питању исправка информације, односно "одговор" ако се даје одговор на информацију.
Како се наведени натпис, односно члана и не може сматрати објављивањем исправке информације, јер представља само још једну информацију о тужиоцу која је истинита и тачно пренета, наложено је туженом као главном уреднику дневног листа да у првом најкасније другом броју од дана правноснажности пресуде објави текст исправке који је ближе наведен у изреци пресуде.